Monday, September 19, 2016

Soolavakk

Pigem siis soolavakad. Hiljuti nägin ühes naabermaakonna linnas suveniiripoes soolavakkasid. Ja kohe ükski ei olnud mulle meeltmööda. Proovisin siis ise teha.

Esimene katsetus sai selline. Tegelikult sündis sellele eelnevalt veel üks vakk aga.. see jäi nö. prototüübi prototüübiks ja viibib juba pliidi all. Puidu painutamine on selline tegevus mida on vaja eelnevalt katsetada. Esialgu arvasin et kuna painutatav osa on nii õhuke, siis pole vaja mingit vormi vaid saab jooksvalt ümber soolavakapõhja ära painutada. Panin jupi 15 liitrise poti kaane vahele ja pott mõningase veega tulele ja lasin tal seal olla. Muudkui katsetasin, lõpuks sain poolkaare painutatud aga see ei tuld teps mitte ilus. Seejärel tegin vormi.

Avastasin et vormi peab puidu väga kiiresti kinni panema, muidu painutus ei toimi. Hakkama sain sellega alles siis, kui olin teinud vastavad sisselõiked, et hoidelatid saaks nö. riivi panna.


Selline on vormi pandud soolavaka kere. Siinkohal mainin ära et see on tsipa alla nelja millimeetrine saarepuu. Vaka tagasein ja põhi on tehtud poole paksemast materjalist, kuid ikkagi on tegu, et naelu sisse lüüa.

Natuke udune pilt aga peaks olema aru saada, milles probleem. Eks need naelad on liiga pikad ka. Muide naeltele tuleb augud ette puurida, muidu läheb lõhki. Tegemist ikkagi hirmõhukese materjaliga. Aga muidu käib soolavaka töö nii:
Kõigepealt hööveldan paksema materjali siledaks. Kõiksugu paksusmasinakraapsud jms. maha.
Seejärel küljed täisnurga alla. Jällegist kehv pilt.

Tagaseina küljed peavad olema täisnurga all, sest muidu juhtub nii, nagu pildil vasakpoolsel vakal: esikülje kumerus ei ole sümmeetriline.
Seejärel väike eputus teemal käsihöövliga 8mm materjali külgede täisnurga alla hööveldamine.


Otsad samuti vinkli.


Järgneb kujundsaagimine. Tosina aastat tagasi sain selle sae vist sünnipäevaks. Eks ta natuke jänni jääb saarepuuga, Ilmselt mingit lennukimudeli detaili oleks väga hea selle saega saagida aga tema probleemiks on saetera väga väike liikumine. Samuti ei ole saada korralikke saeteri. Ostsin Haapsalu linnast kõigist ehituspoodidest erinevaid saeteri ja lõpuks osutusid lõikevõimelisteks vaid Bauhofi omad, mis paraku küll ka kõige kallimad olid.
Läbi häda sain siiski saetud need. Vahepeal kui mitu tera järjest pooleks ajasin, saagisin isegi käsivineerisaega.
Järgmisena hööveldasin õhukesed tulevased kumerad detailid siledaks. Nii õhukesi asju on suhteliselt keeruline hööveldada. Tegin lihtsa rakise selle jaoks.
Nende täisnurga alla saamiseks panin lihtsalt höövli pingi vahele kinni ja liigutasin hoopis detaili üle höövli.

Ja siis tegin soonehöövliga faasi, kuhu sisse läheb soolavaka põhi. Jällegi natuke leiutamist, et saada õhuke detail pingi külge kinni.

Siin ka üks pilt prototüübi valmimisest. Tegin oma soonehöövliga sinna sellised ilusad sooned ja siis lõikasin lihtalt noaga sellise jupi välja. Idee siis selles, et pärast painutamist saab sinna nö. kõrvade külge kaane panna. Kahjuks aga jäävad need kõrvad liiga õrnad. Ja kahjuks saab soonehöövliga ainult nö. otsast lõpuni sooni teha.








Siinkohal tänaseks kõik.





1 comment:

  1. Jälle hea lugemine. Jätka samas vaimus, tean et töökõrvalt protsessi pildistamine jms on vahel päris tüütu.

    ReplyDelete